Küresel Piyasalarda Müzakere İyimserliği Sürüyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki İstanbul müzakerelerine yönelik iyimser fiyatlama, Rusya'nın Kiev ve Çernigiv'den çekilme kararının taktiksel olduğu yönündeki değerlendirmelere rağmen etkisini devam ettiriyor.

Küresel Piyasalar

İstanbul müzakerelerinden somut açıklamalar çıkmasının ardından hisse senetleri ve tahvillerde başlayan ralli yeni işlem gününe de taşınıyor.

MSCI Asya Pasifik endeksi yükselişini ikinci güne taşırken Hong Kong Hang Seng, Çin CSI 300 ve Güney Kore Kospi artıda.

Japon Borsaları ise yenin dolar karşısında yüzde 1 güçlenmesi ile olumsuz ayrışıyor

S&P 500 endeksi yüzde 1,2 ile dördüncü gün üst üste yükselişle kapatırken vadeliler hafif geriliyor. Müzakerelerde ilerleme kaydedilmesiyle dolar da düşüşe geçti.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,3 düşüş yaşıyor. İki günlük sert düşüşlerin ardından Rusya geri çekilmesi üzerindeki şüpheler sebebiyle petrol fiyatları bu sabah yükseliyor. Brent mayıs kontratı varil fiyatı yüzde 0,8 yükselişle 111 dolardan alıcı buluyor

"Ralli Uzun Soluklu Olmayabilir"

Ukrayna’daki savaşta umut ışığının belirmesi hisse senetleri piyasalarında geniş çapta ralli yaratmış, Amazon ve Apple gibi teknoloji devleri bu yılki kayıplarını silmişti. Ancak bazı yatırım bankalarına göre ralli uzun soluklu olmayabilir.

Morgan Stanley Stratejisti Srikanth Sankaran, Ukrayna-Rusya görüşmeleri iyimserliği ile hisse senedi ve özel sektör tahvil piyasasında yaşanan rallinin geçici bir hareket olduğu görüşünde. Bloomberg TV’ye konuşan Sankaran “Odak kesinlikle Fed’in şahinliğine geri dönecek. Fed’in faiz artışlarının boyutunun piyasalarda fiyatlanmasıyla ralli kısa vadede ortadan kalkacak” görüşünü dile getirdi.

Bank of America’ya göre de son iki haftada yüzde 11 yükselen ABD hisseleri “ayı piyasası rallisi” izlerini taşıyor. Aralarında Gonzalo Asis ve Riddhi Prasad’ın bulunduğu BofA stratejistlerine göre zaman zaman yaşanan ralliler ayı piyasasında görülen tipik toparlanma çabalarını yansıtıyor. Stratejistler kötüleşen makroekonomik göstergeler ve piyasa dostu olmayan Fed ile birlikte ABD hisse senetlerinde yükselişin sürdürülebilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.

kaynak: blomberg ht


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski