Tarım Bakanlığı`ndan Şeker Fiyatı ve Stok Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, şeker fiyatları ve stoklarına yönelik basın açıklaması yayınladı.

şeker fiyatı

Şeker fiyatları ve stoklarına yönelik tartışmalar sürerken, ​Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Dünyada ve Türkiye'de gıda sektörü girdi maliyetlerinde pandemi süreciyle başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşıyla devam eden bir artış trendi yaşandığına dikkat çekilen açıklamada, "Diğer taraftan, bu gözle görülür gerekçenin yanında piyasada bir takım spekülatif hareketlerin oldukça yüksek fiyat artışlarına neden olduğu da görülmektedir. Hatırlanacağı gibi ayçiçek yağında geçtiğimiz günlerde yapılan spekülasyonlar vatandaşımızı spekülatif fiyatlarla temin yoluna gitmeye maruz bırakmıştı. Şu anda piyasada şeker konusunda da ayçiçek yağı hususunda da olduğu gibi benzer spekülatif bir hareket yaşanmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin 2020-2021 üretim döneminden 400 bin ton şeker rezervi mevcut olduğu ifade edilen açıklamada, 2021-2022 üretim döneminde ise 2.5 milyon ton şeker üretimi ile toplam hacmin 2.9 milyon tona ulaştığı kaydedildi.

Türkiye'nin yıllık şeker ihtiyacının 2.7 milyon ton olduğu dikkate alındığında 200 bin tonluk ihtiyaç fazlası şeker üretiminin bulunduğu ifade edilen açıklamada, "Yeni sezondaki üretim miktarımızla birlikte ülkemizde şeker arzıyla ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır. Bakanlığımız bazı şeker üreticisi firmaların maliyetlerinin çok üstünde piyasaya mal vermeye çalışmalarının ve stokçuluğa tevessül etmelerinin önüne geçecek her türlü imkâna sahiptir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu konuda gerekli tedbirleri ivedilikle alacak ve uygulamaya koyacaktır. Bu bağlamda, Türkşeker'in uyguladığı Raf Fiyat Garantili (RFG) sistem ile nihai tüketici uygun fiyatlarla şekere ulaşabilmektedir. Ancak imalatçı firmaların şeker tedarikinde birtakım zorluklar yaşadığı da bilinmektedir. Bakanlığımız şeker üreticisi firmalara gerekli uyarıları yapmış, neticesinde özel sektördeki bazı firmalar çuval şeker fiyatlarını 800 TL'den 575 TL bandına indirmiştir" denildi.

Söz konusu fiyatların kalıcı hale dönüşmemesi durumda bakanlığın piyasanın dengede kalması için gerekli tedbirleri alacak ve üretici firmaların uygun maliyetle şeker tedarik etmesini sağlayacağı kaydedilen açıklamada, "Türkşeker elindeki şekeri başta küçük üreticiler olmak üzere Ramazan ayı öncesi imalatçı tüm firmalara kapasite raporları dikkate alınarak hızlı bir şekilde arz edecektir. Bu uygulamayla sadece nihai tüketici değil, aynı zamanda imalat yapan firmalara da uygun fiyatlara şeker tedarik edeceklerdir" ifadelerine yer verildi.

kaynak: blomberg ht

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski