USK Çiğ Süt Tavsiye Fiyatını Açıkladı

süt fiyatları
Ulusal Süt Konseyi, olağanüstü toplantı sonrası çiğ süt referans fiyatını revize etti.

Ulusal Süt Konseyi (USK), 4 lira 70 kuruş olan çiğ süt tavsiye satış fiyatını 1 TL (yüzde 21) artırarak 5 lira 70 kuruş olarak açıkladı.

USK'dan yapılan açıklama şöyle: "Bilindiği üzere 29.11.2021 tarihinde 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olmak üzere kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 4,70 TL/Litre olarak belirlenmişti. Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 18.03.2022 tarihinde toplanmıştır.

31 Ocak 2018 tarih ve 30318 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamda Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin görüşü doğrultusunda; 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren Nisan ayı sonuna kadar soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 5,70 TL/Litre olarak oy çokluğu ile belirlenmiştir. Nisan ayı sonu itibariyle piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır.

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 8 Kuruş fark uygulanacaktır."

Bu karardan bir kaç saat önce de Tarım ve Orman Bakanlığı, 20 kuruş olan çiğ süt destekleme primini 80 kuruş artırarak 1 TL'ye çıkardığını duyurmuştu.

Böylece 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı 5 lira 70 kuruş olurken, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına yönelik çiğ süt destekleme primi de 1 TL olarak belirlendi.

Bu arada son 5 aylık dönemin prim destek ödemeleri hâlâ üreticilere ödenmedi.

USK ve Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan fiyatlar, çiğ süt üretici kesimini çok mutlu etmedi. Artan girdi maliyetlerine dikkat çeken çiftçi temsilcilerinin daha önceki açıklamalarına göre, çiğ süt fiyat beklentisi prim dahil 7 lira 70 kuruştu.

Sektörde, söz konusu fiyatların maliyetlerin altında kaldığı için zarar eden üreticilerin damızlık hayvanlarını kesime göndermeye devam edeceği görüşü hakim. kaynak: blomberg ht

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski