“Kripto paralar, Fed’in faiz kararıyla fiyatlanıyor"

Kripto para piyasaları, makroekonomik dengelerden birinci dereceden etkilenmeye başladığı bir sürece girdi. Fed faiz kararı ve ABD enflasyon verisi kripto para yatırımcılarının öncelikli gündem maddesi haline geldi.

Merkez bankalarının karşılıksız para basmalarına tepki felsefesiyle ortaya çıkan kripto paraların Fed’in attığı adımlarla şekillendiği noktaya evrilmesi kafalarda soru işareti yaratmaya başladı.

Kripto Teknik Kurucusu Oytun Es; “Kurumsal yatırımcılar kripto para piyasalarına girmeden evvel piyasa makroekonomik verilerden bu kadar çok etkilenmiyordu. Şu an kripto para piyasası tamamen Fed’den gelen faiz kararıyla fiyatlanma döngüsüne girdi. Bir süre daha bu durum devam etse de uzun vadede Bitcoin’in kaderinin Fed’in kararları ile şekillenmeye devam edeceğini düşünmüyorum” dedi. Piyasa ne zaman Fed’in faiz kararından etkilenmeyecek sorusuna Beincrypto Türkiye Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu’nun cevabı şu oldu; “Bitcoin ve kripto para piyasası kendine ait özgün bir hikaye bulsa pozitif ayrışabilir. Ancak parasal sıkılaşma devam ettiği müddetçe Bitcoin yeni hikaye bulamazsa olumsuz döngü içinde kalmaya devam edebilir. Bu demek değil ki hep satış eğiliminde olacağız. ABD seçim süreci ile birlikte ara dönem rallileri olacaktır.”

Merge ile fiyatlarda ivme beklenirken, Amerikan Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımı sonrası kripto para piyasasında yaşanan dalgalanmadan Ethereum da nasibini aldı. Es; “Merge’ün fiyata etki edecek bir güncelleme olduğunu hala düşünüyorum. Önümüzdeki dört güncelleme de tamamlandığında Ethereum tüm zamanların zirvesini katlayarak yukarı çıkacak” derken, Dedeoğlu’nun Ethereum için çizdiği grafik; “Büyük bir kitle Ethereum’da bin dolar aşağısına işaret ediyor. Takip edeceğimiz ilk seviyeler için 850-938 bant aralığını alabiliriz. Güncellemeler tamamlandıktan sonra kurumsalların Ethereum’a ilgisinin artacağını belirtti.
kaynak: dünya gazetesi
Eko Analiz Solhan Haber Ekip Analiz Magazin Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski