Kripto para piyasaları (2)

Geçen hafta kripto para piyasaları ile ilgili bir yazı kaleme almış, kısa bir giriş yapmıştım. Çok uzun ve çetrefilli bir konu olduğu için bir yazıya sığdırmak mümkün değil. Dolayısıyla bir iki yazı daha bu konuya ayırmayı düşünüyorum. Son dönmede kripto para borsasında yapılan vurgunların artmasının peşi sıra şirketlerin iflas açıklaması dikkatleri yeniden bu alana çevirdi.
Kripto para piyasaları (2) - Ahmet Aytaç
Zaman zaman çok büyük kayıplar yaşasa da risk iştahının çok yüksek olduğu kripto para piyasasına yatırımcının ilgisi yine çok yüksek. Dolayısıyla iflas açıklayan veya temerrüde düşen şirketler olsa da yatırımcıların vazgeçmek gibi bir niyeti yok.

Kripto para madenciliği

Risk almak istemeyen, çok yüksek getiri yerine düzenli olarak kar etmek isteyen yatırımcılar ağırlıklı olarak kripto para madenciliğine yatırım yapmayı tercih ediyor. Uzun vadeli borsa yatırımcılarına benzer davranışları olan bu yatırımcıların tek handikabı madencilikte yaşanan spekülatif hareketlerin artması. 2021 yılında Elon Musk’ın  madenciliğin çevreye olan olumsuz etkilerinden dolayı yaptığı eleştiriler ve Tesla’nın  ödeme işlemlerini askıya alması, madencilik piyasasını olumsuz etkilemişti. Şirketlerin karbon ayak izlerini azaltmayı taahhüt ettiklerini söylemesi sonrası durum tatlıya bağlansa da riskler devam ediyor. Kripto madenciliğin uzun vadeli yatırım aracı olarak tercih edilmesi kayıpları azaltsa da, zaman zaman yaşanan oynaklıkların telafisi imkansız sonuçları olabiliyor. Nitekim bazı kripto para şirketlerinin iflas açıklaması en çok bu alanda yatırım yapanları mağdur etti.
Yazının tamamını okumak için https://kalegundem.com/kripto-para-piyasalari-2/ web sitesini ziyaret ediniz.
Eko Analiz Solhan Haber Ekip Analiz Magazin Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski