Küresel piyasalar karışık seyrediyor

Küresel piyasalarda son durum

Küresel piyasalar Orta Doğu'daki çatışmalara yönelik belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, bugün dünya genelinde yoğun makroekonomik veri gündemi ve tahvil piyasaları yakından takip ediliyor. İsrail-Filistin çatışmasında İsrail'in Gazze'ye kara harekatı yapıp yapmayacağına ilişkin endişeler varlığını korurken, çatışmaların daha geniş bir alana yayılma ihtimali risk algısının yüksek seyretmesine neden oluyor.
Küresel - Piyasa - Ekonomi
Küresel - Piyasa - Ekonomi
Jeopolitik risklerin pay piyasalarını baskılamaya devam etmesine karşın, dün ABD'de son 16 yılın zirvesinden yaklaşık 15 baz puan gerileyen tahvil faizleri piyasalarda sınırlı da olsa rahatlama sağladı. Analistler, yükselen tahvil faizlerinin, şirketlerin fonlama maliyetlerini de artırdığını ve işletmelerin karlılığını olumsuz etkileyebileceği endişesiyle pay piyasalarındaki düşüş eğiliminde önemli rol oynadığını vurguladı.

Yatırımcıların yüzde 5 seviyelerine kadar yükselen tahvil getirileri karşısında risk algılarının devreye girdiğini aktaran analistler, bu seviyelerdeki getirilerin, bazı yatırımcıları tahvil alımına yöneltmesi nedeniyle pay piyasalarında satış baskısının arttığını ifade etti. Öte yandan, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) politika faizini beklenenden uzun süre bu seviyelerde tutacağına yönelik öngörüler güç kazanmayı sürdürürken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek üç toplantıda da bankanın politika faizini sabit tutacağı tahmin ediliyor. Ülkede bilanço sezonu da hızla devam ederken, bugün Microsoft, Google, General Electric, RTX Corporation'un finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Brent petrolün varil fiyatı yeni günde 0,4 değer kaybıyla 89,1 dolarda dengelenirken, altının ons fiyatı yüzde 0,2 artışla 1.976 dolarda bulunuyor.

Dün, New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,58 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,17 gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,27 yükseldi. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne yükselişle başladı. Avrupa borsalarında da dün karışık bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) perşembe günkü para politikası kararları ve ECB Başkanı Christine Lagarde'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor.Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB'nin bu hafta 3 temel politika faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılıyor. ABD'deki tahvil piyasalarına paralel Avrupa'da da tahvil faizleri son yılların zirvesine çıkarken, dün, Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 2,94 ve İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,93 ile son 10 yılın, Fransa'nın 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,56 ile son 12 yılın, İngiltere'nin 10 yıllık tahvil faizi ise yüzde 4,68 ile son 15 yılın zirvesine yaklaştı.
kaynak: aa
Eko Analiz Solhan Haber Ekip Analiz Magazin Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski