Küresel piyasalarda yeni hafta

Küresel piyasaların odağında veri takvimi var

Küresel piyasalarda dikkatler bu hafta açıklanacak olan kritik verilere çevrildi. Bu sabah küresel Borsalar hafta boyunca açıklanacak kritik veriler öncesi geçen haftaki yükselişlerin bir kısmını geri verdi.
Küresel Piyasalar - Ekonomi Haberleri
Küresel Piyasalar - Ekonomi Haberleri
Bu haffa yurt dışında ABD büyüme ve kişisel tüketim, Euro Bölgesi enflasyon, Çin PMI verileri açıklanacak.

Geçen haftanın tamamında yüzde 1 yükselen S&P 500 endeksi aralıksız yükselişini 4. haftaya taşıdı. Cuma günü volatilite endeksi VIX de Ocak 2020’den bu yana en düşük seviyesine indi. Wall Street endeksleri yeni haftanın ilk vadeli işlemlerinde geriledi.

Asya’da hisse senedi endeksleri de ekside.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi geçen haftayı 3 baz puan yükselişle tamamladıktan sonra bu sabah 3 baz puan daha artarak yüzde 4,4959’a çıktı. 2 yıllık ABD tahvil getirisi de 6 baz puanlık haftalık tırmanışın ardından 2 baz puan artıda ve yüzde 4,9699 seviyesinde. Geçen haftanın tamamını yüzde 0,5 düşüşle noktalayan Bloomberg Dolar Endeksi 1.239’da yatay.
ABD'de cuma kampanyasında online satış rekoru
Adobe Analytics verilerine göre, ABD’li tüketiciler bu yıl cuma kampanyasında yani 24 Kasım Cuma günü 9,8 milyar dolarlık rekor bir online harcama gerçekleştirdi.

Elektronik cihazlara, akıllı saatlere, TV’lere ve ses ekipmanlarına olan talep, online satışların geçen yıla göre yüzde 7,5 artmasına yardımcı oldu.

Bu artış, yüksek enflasyonun tüketicilerin ceplerini yaktığı ve perakendecilerin şişkin stoklardan kurtulmak için büyük indirimler yaptığı geçen yılın tatil sezonuna göre önemli bir iyileşmeye işaret ediyor.

ABD’deki online satışlar, Salesforce Inc.’in ayrı bir göstergesine göre ayakkabı, spor malzemeleri, sağlık ve güzelliğin etkisiyle yıllık bazda yüzde 9 arttı.

Giyim, ev ve güzellik en yüksek indirimlerin gerçekleştiği alanlar oldu.

Şükran Günü’nden sonraki pazartesi günü e-ticaret işlemleri için bir pazarlama terimi olarak kullanılan ve tüketicileri online alışveriş yapmaya teşvik etmek için oluşturulan Cyber Monday (Siber pazartesi) öncesi açıklanan bu rakamlar tatil dönemi harcamaları için bir fikir verse de genel beklenti kasım ve aralık aylarında satış büyümesinin çok parlak olmayacağı yönünde.

Salesforce, ABD’de online satışların bu dönemde 2022’ye kıyasla yüzde 1 artacağını tahmin etti. Bu, en az beş yılın en yavaş hızına işaret ediyor. Adobe da satışların yüzde 4,8 artarak pandemi öncesi yıllık ortalama yüzde 13’lük oranın çok gerisinde kalmasını bekliyor.
kaynak: blomberg ht
Eko Analiz Solhan Haber Ekip Analiz Magazin Analiz

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski